İstanbul Rumeli Üniversitesi | Geleceğinize imzamızı atıyoruz.

İstanbul Rumeli Üniversitesi

Geleceğinize imzamızı atıyoruz

Aday Öğrenci

İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ

İstanbul Rumeli Üniversitesi, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Toplumun ihtiyacı olan bilim insanlarını ülkeye kazandırmak; bilgili, çağdaş, donanımlı, deneyimli, topluma yararlı, araştırmacı gençler yetiştirmeyi hedefleyen, bir yüksek eğitim kurumu ve mükemmeliyet merkezi olma amacını taşımaktadır.

Ülkeyi çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkaracak bir yüksek eğitim ortamı yaratmayı hedefleyen, özellikle sağlık ve yaşam bilimleri alanında disiplinlerarası bir anlayış ve bütüncül yaklaşıma odaklanarak, Türkiye’de yaşam kalitesinde olumlu farklılık oluşturmayı amaçlamaktadır.

Bu amaçla alanında uzman, deneyimli akademik kadrosuyla özel sektör ve devlet kurumlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde; başta tıbbi bilimler olmak üzere tüm disiplinlerde evrensel düzeyde eğitim vermektedir.

Rumeli'de yaşam

Öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanan, Mehmet Balcı Yerleşkesi, 25 dönümlük geniş bir arazide bulunuyor.

Binanın genelinde son teknoloji ile donatılmış derslikler ve kütüphane, Bilgisayar, Ağız ve Diş Sağlığı, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Diyaliz, Diş Protez Teknolojisi, Elektronörofizyoloji, Fizyoterapi, İlk Acil ve Yardım, Odyometri, Pataloji ve Temel Bilimler Laboratuvarları, Çocuk Gelişimi Oyun Atölyesi, Baskı Resim Atölyesi, Fotoğraf Stüdyosu ve Gastronomi Uygulama Mutfağı gibi zengin altyapı özellikleri yer alıyor.

Üniversitemizin Kafeterya alanlarından fitness salonuna, Oyun salonundan yeşil alan dinlenme noktalarına kadar her türlü sosyal alanı mevcuttur. Ayrıca öğrencilerimiz üniversitemize ait öğrenci kimlik kartları ile Silivri Müjdat Gürsu Spor Tesisi’ndeki futbol sahası, basketbol sahası, voleybol sahası, tenis kortu, masa tenisi gibi tüm sportif faaliyetlerden ayrıcalıklı bir biçimde faydalanabilme hakkına sahiptir.

Tüm bunlarının yanında kız öğrencilerimizin konaklayabileceği, Yerleşkemizin hemen yanında yer alan bir Kız Öğrenci Misafirhanesi de bulunmaktadır.

Neden Rumeli Üniversitesi?

 • Zengin altyapıya sahip yerleşke içerisinde, dünya standartlarında eğitim.
 • 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nda bölüm bazlı %100, %50 ve %25 burs imkanı.
 • 3 Fakülte, 1 Yüksekokul, 2 Meslek Yüksekokuluna bağlı 25 bölüm.
 • İstanbul’da karmaşadan uzak bir eğitim.
 • 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı’nda 21 yeni bölüm.
 • Sağlık bölümlerinde anlaşmalı kurumlarda uygulamalı eğitim fırsatı.
 • Son teknoloji ile donatılmış eğitim laboratuarları.
 • Yerleşke yakınında güvenli barınma imkanları.

Öğrenci Konseyi

İstanbul Rumeli Üniversitesi Öğrenci Konseyi, başta eğitim olmak üzere öğrenciyi ilgilendiren her alanda doğru ve tarafsız bir yaklaşımla, öğrencilerin beklenti ve isteklerini yönetim organlarına iletmek ve takibini yapmak, üniversitemizin eğitim ve yaşam kalitesini arttırıcı projeler geliştirmek ve katılımı sağlamak, öğrencilerin eğitim, sağlık, spor ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanması ve geliştirilmesinde haklarını gözetmek amacıyla kurulmuş bir yapıdır

Öğrenci Kulüpleri

İstanbul Rumeli Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri, üniversite yaşamının ayrılmaz parçalarıdır. Öğrencilerimiz bilimsel, sosyal, kültürel, sportif, sanatsal proje ve etkinliklerde bulunmak, kendilerini rahat ifade edebilecekleri ortamı hazırlamak amacıyla kulüp kurmaktadır.

Üniversitemizde, üniversitenin misyonu ve vizyonu ile paralel faaliyetler yürüten, farklı alanlarda öğrenci kulübü ve toplulukları bulunmaktadır. Spor Kültür Kamp ve Gezi Kulübü, Proje Kulübü, İletişim Kulübü, Atatürkçü Düşünce Kulübü, Politika ve Düşünce Kulübü, Tiyatro Topluluğu, Müzik Topluluğu, LÖSEV Topluluğu, Pedal Bisiklet Topluluğu Rumeli’de faaliyet gösteren başlıca kulüp ve topluluklardır.

İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ’NDE UYGULANAN BURSLAR

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu; Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre Üniversite’nin burslu kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilir.

 

Üniversite İçi Başarı Bursu

Üniversite İçi Başarı Bursu; ön lisans ve lisans programlarını, program birincisi olarak bitiren öğrencilerimize her eğitim - öğretim yılı sonunda İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörlüğünün takdir yetkisi ile çeşitli burs ve ödüller verilir.

Şehit veya Gazi Çocukları Bursu

Üniversitemizin ön lisans ve lisans programlarını tercih ederek, kesin kayıt yaptıran, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında şehit veya gazi olarak tanımlanan koşulları belgelendiren şehit veya gazi çocuklarına; %50 oranında ve karşılıksız eğitim – öğretim bursu şeklinde verilir. (Programın mevcut kontenjanının %5’i oranında verilir.)

Lise ve Dengi Okulların Birincilerine Verilecek Burslar

Üniversitemizin ön lisans ve lisans programlarının ücretli programlarını ilk 5 sırada tercih eden lise ve dengi okullar birincilerine; kesin kayıt yaptırmaları koşulu ile yerleşme sırasına bakılmaksızın %25 oranında ve karşılıksız eğitim – öğretim bursu şeklinde verilir.

Spor Bursu

Spor Bursu, Milli Takıma seçilmiş ve uluslararası müsabakalarda ülkemizi temsil etmiş milli sporcu unvanına sahip öğrencilere verilir.

Teşvik İndirimleri

Üniversitemizde okuyacak öğrencilere ‘‘Kardeş İndirimi, Tercih İndirimi, Peşin Ödeme İndirimi ve Yöre Bursu’’ adıyla çeşitli teşvik indirimleri uygulanmakta olup, indirim oranları her yıl değişiklik göstermektedir.

İkinci Öğretim Bursu

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında Üniversitemizin ikinci öğretim önlisans tam ücretli programlarını ilk 5 sırada tercih eden öğrencilere %50 oranında indirim uygulanacaktır. 

Tercih Bursu:

2017-2018 Eğitim- Öğretim Yılında Üniversitemizin lisans ve önlisans tam ücretli programlarını ilk 5 sırada tercih eden öğrencilere %25 oranında indirim uygulanacaktır.

Yöre Bursu:

2017-2018 Eğitim- Öğretim Yılında Üniversitemizin lisans ve önlisans tam ücretli programlarına (Ağız ve Diş Sağlığı, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım programları hariç) ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilere %25 indirim uygulanacaktır.

EK KONTENJAN BURS FIRSATLARI

İstanbul Rumeli Üniversitesi Ek Kontenjan kapsamında ilk 5 tercihe tüm Meslek Yüksekokulu ve Fakülte Programlarında %75 Burs, tüm Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Programlarına
%50 Burs uygulanacaktır (İlk ve Acil Yardım Programı hariç).

2017-ÖSYS-EK Yerleştirme Tercihleri 25 Ağustos 2017-5 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Yerleştirme sonuçlarına göre üniversitemizi kazanan öğrencilerin kesin kayıt işlemleri, 13 Eylül-19 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul Rumeli Üniversitesi Mehmet Balcı Yerleşkemizde yapılacaktır.

 1. Peşin Ödeme ve Peşinat Ödemesi İşlemleri:

Banka havalesi yapmak isteyen öğrenci ve velilerimizin kullanabilecekleri hesap bilgileri aşağıdaki gibidir.

Hesap Adı : İstanbul Rumeli Üniversitesi

IbanNo    : TR19 0013 4000 0131 4633 4000 21

Denizbank Avcılar Çarşı Şube

Şube Kodu: 1690

Hesap Numarası : 13146334-356

Açıklama : Öğrenci T.C. Kimlik No+ Öğrenci Adı Soyadı+ Kazandığı Bölüm Adı

*Öğrenci tahsilatlarımızda tercih kitapçığında da belirtildiği üzere ilgili eğitim-öğretim ücretinin %15 oranında peşinat ödemesi alınmaktadır.

Eğitim ücretinin tamamının tek seferde eft veya havale yoluyla ödenmesi halinde ilgili eğitim ücretinden %5 peşin ödeme indirimi yapılacaktır.

2.)  Anlaşmalı Banka Aracılığıyla Taksitli Ödeme: (KMH Öğrenci Taksitlendirmesi)

KMH Öğrenci Taksitlendirilmesinde  9 taksit olarak taksitlendirme yapılacaktır. Buna göre uygulanacak taksit şekli 1 peşin (%15 peşinat) +9 taksit şeklinde olacaktır.

*KMH Öğrenci Taksitlendirmesinden faydalanacak öğrenci ve velilerimizin Nüfus Cüzdanlarının varsa gelir belgelerinin yanında olması gerekmektedir.

3.) Kredi Kartı ile Taksitli Ödeme:

Kredi Kartı ile ödeme yapmak isteyen öğrenci ve velilerimiz için anlaşmalı banka kartlarımız şu şekildedir.*

 • Bonus Özellikli tüm kartlar ( Denizbank aracılığıyla)
 • Yapı Kredi –Vadaa özellikli tüm kartlar
 • İşbankası – Maximum özellikli tüm kartlar

 

*Kredi kartlarına %15 peşinat ödemesi nakit olarak tahsil edildikten sonra 9 taksit yapılmaktadır.

Taksitli ödeme işlemlerinde senet ile ödeme kesinlikle kabul edilmemektedir.

ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER:

- Lise Diploması

- ÖSYM Sonuç Belgesi

- İkametgah

- Nüfus cüzdanı fotokopisi

- 6 adet fotoğraf

- Kayıt ücretinin yatırıldığına dair Mali İşler Daire Başkanlığından alınan mali onay belgesi.

İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM:

İstanbul Rumeli Üniversitesi Mehmet Balcı Yerleşkesi Avrupa Yakasında yer almaktadır.

Yerleşkeye, araçla TEM Otoyolu ve E-5 Karayolundan ulaşım sağlanabilmektedir.

Ayrıca ring güzergâhı ve saatlerimizi web adresimizden öğrenebilirsiniz (www.rumeli.edu.tr).

Toplu Taşıma ile Ulaşım:

İETT Hatları:

303 Silivri-Yenibosna Metro

303 B Silivri Cezaevi- Esenler Otogar

300 Silivri – Beylikdüzü TÜYAP

Metrobüs Hatları: Anadolu yakasından Söğütlüçeşme, Avrupa yakasından Zincirlikuyu, Cevizlibağ ve Avcılar’dan hareket eden metrobüs ile Beylikdüzü TÜYAP durağına gelerek, 300 ve 303 numaralı İETT otobüsleri ile üniversitemize ulaşım sağlanabilmektedir.

Metro Hatları: Yenikapı - Atatürk Havalimanı arasında karşılıklı sefer yapan, M1A metro hattına binip, Esenler Otogar durağında inilir. Esenler Otogar durağından 303B numaralı otobüse binip, üniversitemize ulaşım sağlanabilmektedir.

 

 

 

Araç ile Ulaşım:

İstanbul - Tekirdağ yönü;

E-5 Karayolu Silivri sapağından çıkılır. Döner kavşak geçilir ve sağ yöndeki ilk sokaktan dönülür. Üniversite yönlendirme tabelaları takip edildikten sonra üniversitemize ulaşım sağlanabilir.

Tekirdağ – İstanbul yönü;

E84 yolu üzerinde ilerlenerek Silivri Otogar yoluna ulaşılır. Yol sonundaki döner kavşaktan sol yöne ilerlenir. Üniversite yönlendirme tabelaları takip edildikten sonra üniversitemize ulaşım sağlanabilmektedir.

Mehmet Balcı Yerleşkesi

Yeni Mahalle Mehmet Silivrili Cad. No:38 Silivri/İstanbul

1. Üniversitemizde Hangi Bölümler Mevcut?

 

FAKÜLTE/MESLEK YÜKSEKOKULU

BÖLÜM/PROGRAM

SÜRE

(Yıl)

PUAN TÜRÜ

KONTENJAN

TABAN PUAN

TAVAN PUAN

İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (Tam Burslu)

4

TM-3

25

320,32856

366,15168

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (%50 Burslu)

4

TM-3

30

-

-

Uluslararası İlişkiler (Tam Burslu)

4

TM-3

25

303,95522

358,21480

Uluslararası İlişkiler (%50 Burslu)

4

TM-3

30

-

-

 

Sanat ve Tasarım Fakültesi

Radyo, Televizyon ve Sinema (Tam Burslu)

4

TS-2

5

-

-

Radyo, Televizyon ve Sinema (%75 Burslu)

4

TS-2

20

-

-

Radyo, Televizyon ve Sinema (%50 Burslu)

4

TS-2

23

-

-

Radyo, Televizyon ve Sinema (Ücretli)

4

TS-2

2

-

-

Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Tam Burslu)

4

TS-2

6

-

-

Gastronomi ve Mutfak Sanatları (%50 Burslu)

4

TS-2

40

-

-

Gastronomi ve Mutfak Sanatları (%25 Burslu)

4

TS-2

4

-

-

Gastronomi ve Mutfak Sanatları (Ücretli)

4

TS-2

10

-

-

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği (Tam Burslu)

4

MF-4

4

-

-

Bilgisayar Mühendisliği (%75 Burslu)

4

MF-4

31

-

-

Bilgisayar Mühendisliği (%50 Burslu)

4

MF-4

5

-

-

 

FAKÜLTE/MESLEK YÜKSEKOKULU BÖLÜM /PROGRAM

 

SÜRE

(Yıl)

PUAN TÜRÜ

KONTENJAN

TABAN PUAN

TAVAN PUAN

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

Mimarlık (Tam Burslu)

4

MF-4

5

-

-

Mimarlık (%50 Burslu)

4

MF-4

16

-

-

Mimarlık (%25 Burslu)

4

MF-4

19

-

-

Mimarlık (Ücretli)

4

MF-4

8

-

-

İç Mimarlık (Tam Burslu)

4

MF-4

6

-

-

İç Mimarlık (%50 Burslu)

4

MF-4

19

-

-

İç Mimarlık (%25 Burslu)

4

MF-4

25

-

-

İç Mimarlık (Ücretli)

4

MF-4

10

-

-

İnşaat Mühendisliği (Tam Burslu)

4

MF-4

6

-

-

İnşaat Mühendisliği (%50 Burslu)

4

MF-4

39

-

-

İnşaat Mühendisliği (%25 Burslu)

4

MF-4

10

-

-

İnşaat Mühendisliği (Ücretli)

4

MF-4

5

-

-

Endüstri Mühendisliği (Tam Burslu)

4

MF-4

4

-

-

Endüstri Mühendisliği (%75 Burslu)

4

MF-4

31

-

-

Endüstri Mühendisliği (%50 Burslu)

4

MF-4

5

-

-

 

Sağlık Bilimleri Yüksekokulu

 

 

 

 

 

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Tam Burslu)

4

YGS-2

6

-

-

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (%50 Burslu)

4

YGS-2

3

-

-

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (%25 Burslu)

4

YGS-2

10

-

-

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (Ücretli)

4

YGS-2

41

 

 

 

FAKÜLTE/MESLEK YÜKSEKOKULU

BÖLÜM/PROGRAM

 

SÜRE

(Yıl)

PUAN TÜRÜ

KONTENJAN

TABAN PUAN

TAVAN PUAN

Meslek Yüksekokulu

Adalet (Tam Burslu)

2

YGS-3

6

352,16104

395,30399

Adalet (%50 Burslu)

2

YGS-3

44

249,8852

314,1549

Adalet (%25 Burslu)

2

YGS-3

8

191,78699

247,0268

Adalet (Ücretli)

2

YGS-3

2

-

-

Aşçılık (Tam Burslu)

2

YGS-4

6

-

-

Aşçılık (%50 Burslu)

2

YGS-4

44

-

-

Aşçılık (%25 Burslu)

2

YGS-4

5

-

-

Aşçılık (Ücretli)

2

YGS-4

5

-

-

 

Bilgisayar Programcılığı (Tam Burslu)

2

YGS-1

4

272,60649

291,86254

Bilgisayar Programcılığı (%50 Burslu)

2

YGS-1

32

207,35533

249,89795

Bilgisayar Programcılığı (%25 Burslu)

2

YGS-1

2

192,3365

192,3365

Bilgisayar Programcılığı (Ücretli)

2

YGS-1

2

188,56403

189,7732

Bilgisayar Programcılığı (İÖ) (Tam Burslu)

2

YGS-1

4

-

-

Bilgisayar Programcılığı (İÖ) (%50 Burslu)

2

YGS-1

13

-

-

Bilgisayar Programcılığı (İÖ) (%25 Burslu)

2

YGS-1

20

-

-

Bilgisayar Programcılığı (İÖ) (Ücretli)

2

YGS-1

3

-

-

Çocuk Gelişimi (Tam Burslu)

2

YGS-4

6

316,22678

344,16549

Çocuk Gelişimi (%50 Burslu)

2

YGS-4

39

259,0180

344,16549

Çocuk Gelişimi (%25 Burslu)

2

YGS-4

10

259,0158

294,53651

Çocuk Gelişimi (Ücretli)

2

YGS-4

5

212,19175

212,19175

 

FAKÜLTE/MESLEK YÜKSEKOKULU

BÖLÜM/PROGRAM

 

SÜRE

(Yıl)

PUAN TÜRÜ

KONTENJAN

TABAN PUAN

TAVAN PUAN

Meslek Yüksekokulu

 

 

 

 

 

Çocuk Gelişimi (İÖ) (Tam Burslu)

2

YGS-4

6

-

-

Çocuk Gelişimi (İÖ) (%50 Burslu)

2

YGS-4

20

-

-

Çocuk Gelişimi (İÖ) (%25 Burslu)

2

YGS-4

30

-

-

Çocuk Gelişimi (İÖ) (Ücretli)

2

YGS-4

4

-

-

Grafik Tasarımı (Tam Burslu)

2

YGS-5

4

307,95921

361,93239

Grafik Tasarımı (%50 Burslu)

2

YGS-5

32

190,73963

249,80192

Grafik Tasarımı (%25 Burslu)

2

YGS-5

2

 

 

 

Grafik Tasarım (Ücretli)

2

YGS-5

2

 

-

-

Grafik Tasarımı (İÖ) (Tam Burslu)

2

YGS-5

4

-

-

Grafik Tasarımı (İÖ) (%50 Burslu)

2

YGS-5

13

-

-

Grafik Tasarımı (İÖ) (%25 Burslu)

2

YGS-5

20

-

-

Grafik Tasarımı (İÖ) (Ücretli)

2

YGS-5

3

-

-

İç Mekân Tasarım (Tam Burslu)

2

YGS-5

4

-

-

İç Mekân Tasarım (%50 Burslu)

2

YGS-5

32

-

-

İç Mekân Tasarım (%25 Burslu)

2

YGS-5

2

-

-

İç Mekân Tasarım (Ücretli)

2

YGS-5

2

-

-

Sosyal Hizmetler (Tam Burslu)

2

YGS-5

5

-

-

Sosyal Hizmetler (%50 Burslu)

2

YGS-5

43

-

-

Sosyal Hizmetler(Ücretli)

2

YGS-5

2

 

-

 

FAKÜLTE/MESLEK YÜKSEKOKULU

BÖLÜM/PROGRAM

 

SÜRE

(Yıl)

PUAN TÜRÜ

KONTENJAN

TABAN PUAN

TAVAN PUAN

Meslek Yüksekokulu

 

 

 

 

 

Spor Yönetimi (Tam Burslu)

2

YGS-5

6

 

 

Spor Yönetimi ( %50 Burslu)

2

YGS-5

32

-

-

Spor Yönetimi ( %25 Burslu)

2

YGS-5

2

-

-

Spor Yönetimi ( Ücretli )

2

YGS-5

15

-

-

Uçak Teknolojisi (Tam Burslu)

2

YGS-1

6

-

-

Uçak Teknolojisi (%50 Burslu)

2

YGS-1

34

-

-

Uçak Teknolojisi (%25Burslu)

2

YGS-1

5

-

-

Uçak Teknolojisi(Ücretli)

2

YGS-1

15

-

-

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Tam Burslu)

2

YGS-6

6

-

-

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği  (%50 Burslu)

2

YGS-6

34

-

-

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği  (%25 Burslu)

2

YGS-6

5

-

-

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği  (Ücretli )

2

YGS-6

15

-

-

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (Tam Burslu)

2

YGS-5

6

-

-

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ( %50 Burslu)

2

YGS-5

34

-

-

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ( %25 Burslu)

2

YGS-5

5

 

 

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ( Ücretli )

2

YGS-5

15

-

-

 

 

SÜRE

(Yıl)

PUAN TÜRÜ

KONTENJAN

TABAN PUAN

TAVAN PUAN

 

FAKÜLTE/MESLEK YÜKSEKOKULU

BÖLÜM/PROGRAM

 

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

 

 

 

 

 

Ağız ve Diş Sağlığı (Tam Burslu)

2

YGS-2

7

284,31113

290,29155

Ağız ve Diş Sağlığı (%25 Burslu)

2

YGS-2

31

189,82416

229,5771

Ağız ve Diş Sağlığı (Ücretli)

2

YGS-2

32

171,1137

222,67875

 

 

 

 

 

 

Ameliyathane Hizmetleri (Tam Burslu)

2

YGS-2

7

288,00509

304,25017

Ameliyathane Hizmetleri (% 25 Burslu)

2

YGS-2

28

205,07481

233,79305

 

Ameliyathane Hizmetleri (Ücretli )

2

YGS-2

35

172,1973

233,5248

Anestezi ( Tam Burslu)

2

YGS-2

7

325,08172

331,55586

Anestezi (%25 Burslu)

2

YGS-2

28

254,93519

279,7497

Anestezi ( Ücretli )

2

YGS-2

35

218,49612

278,29766

 

Diş Protez Teknolojisi (Tam Burslu)

2

YGS-2

5

-

-

Diş Protez Teknolojisi (%50 Burslu)

2

YGS-2

41

-

-

Diş Protez Teknolojisi (%25 Burslu)

2

YGS-2

2

-

-

Diş Protez Teknolojisi (Ücretli )

2

YGS-2

2

-

-

Diyaliz (Tam Burslu)

2

YGS-2

7

287,02554

312,54951

Diyaliz (%25 Burslu)

2

YGS-2

28

202,03216

255,51518

Diyaliz (Ücretli )

2

YGS-2

35

177,64035

232,05532

Elektronörofizyoloji (Tam Burslu)

2

YGS-1

6

-

-

Elektronörofizyoloji (%50 Burslu)

2

YGS-1

34

 

 

Elektronörofizyoloji (%25 Burslu)

2

YGS-1

10

-

-

Elektronörofizyoloji (Ücretli )

2

YGS-1

10

-

-

Fizyoterapi (Tam Burslu )

2

YGS-2

7

318,9907

330,25427

Fizyoterapi (%25 Burslu )

2

YGS-2

28

222,97586

250,54562

Fizyoterapi (Ücretli)

2

YGS-2

35

186,00459

272,50946

İlk ve Acil Yardım ( Tam Burslu)

2

YGS-2

7

312,8184

323,37181

İlk ve Acil Yardım (%25 Burslu)

2

YGS-2

28

264,24652

267,93518

İlk ve Acil Yardım (Ücretli )

2

YGS-2

35

244,47775

269,506

Odyometri (Tam Burslu)

2

YGS-1

7

322,38766

352,08103

Odyometri (%50 Burslu)

2

YGS-1

23

227,447

254,922

Odyometri (%25 Burslu)

2

YGS-1

20

192,79344

222,53

Odyometri (Ücretli )

2

YGS-1

20

188,36159

220,63114

Patoloji Laboratuvar Teknikleri (Tam Burslu)

2

YGS-2

5

267,97857

283,54928

Patoloji Laboratuvar Teknikleri (%50 Burslu)

2

YGS-2

36

195,42817

248,45494

Patoloji Laboratuvar Teknikleri (%25 Burslu)

2

YGS-2

5

186,56835

186,56835

Patoloji Laboratuvar Teknikleri (Ücretli )

2

YGS-2

4

200,18278

200,182

Radyoterapi (Tam Burslu )

2

YGS-1

5

273,72449

284,449

Radyoterapi (%50 Burslu )

2

YGS-1

33

201,1933

229,61696

Radyoterapi (%25 Burslu )

2

YGS-1

5

191,59237

200,5174

Radyoterapi (Ücretli )

2

YGS-1

2

200,18278

200,182

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik ( Tam Burslu )

2

YGS-3

4

-

-

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik ( %50 Burslu)

2

YGS-3

34

-

-

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik ( Ücretli )

2

YGS-3

2

-

-

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Tam Burslu)

2

YGS-1

6

290,51609

301,44153

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (%25 Burslu )

2

YGS-1

24

218,40028

256,09453

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri (Ücretli)

2

YGS-1

30

172,46022

224,044

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (Tam Burslu)

2

YGS-2

5

280,18342

298,31621

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (%50 Burslu)

2

YGS-2

37

242,622

267,841

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (%25 Burslu)

2

YGS-2

4

192,82153

-192,82153

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (Ücretli)

2

YGS-2

4

183,35211

197,86706

 

 

1. İlk ve Acil Yardım Programında boy ve kilo şartı var mı?

İlk ve Acil Yardım programını kazananlarda boy ve kilo şartı aranmaktadır. İlk ve Acil Yardım programına alınacak öğrencilerin sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları; program gereği 2.sınıfta araç kullanmanın zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; Erkek öğrenciler 1.65 m'den, kız öğrencilerde 1.60 m'den kısa olmamak boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak gerekir.

2. Silivri İstanbul’un hangi yakasında yer almaktadır?

Silivri Avrupa Yakası’nda yer almaktadır.

3.Devlet yurdu ya da özel öğrenci yurdu var mıdır?

Silivri’de Kredili Yurtlar Kurumuna ait yurt bulunmamaktadır. Üniversitemizin yan tarafında Öğrenci Misafirhanemiz bulunmaktadır. (kız ve erkek)

*Fiyatlarla ilgili detaylı bilgi için: Mehmet Çelik 0537-881-01-68

4. Burs Olanakları nelerdir?

-Üniversiteye Giriş Başarı Bursu

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu; Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre Üniversite’nin burslu kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilir.

-Üniversite İçi Başarı Bursu

Üniversite İçi Başarı Bursu; önlisans ve lisans programlarını, program birincisi olarak bitiren öğrencilerimize her eğitim - öğretim yılı sonunda İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörlüğünün takdir yetkisi ile çeşitli burs ve ödüller verilir.

-Şehit veya Gazi Çocukları Bursu

Üniversite’nin önlisans ve lisans programlarını tercih ederek, kesin kayıt yaptıran, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında şehit veya gazi olarak tanımlanan koşulları belgelendiren şehit veya gazi çocuklarına; %50 oranında ve karşılıksız eğitim – öğretim bursu şeklinde verilir. (Programın mevcut kontenjanının %5’i oranında verilir.)

-Lise ve Dengi Okulların Birincilerine Verilecek Burslar

Üniversite’nin önlisans ve lisans programlarının ücretli programlarını ilk 5 sırada tercih eden lise ve dengi okullar birincilerine; kesin kayıt yaptırmaları koşulu ile yerleşme sırasına bakılmaksızın %25 oranında ve karşılıksız eğitim – öğretim bursu şeklinde verilir.

-Spor Bursu

Spor Bursu, Üniversite’nin Milli Takıma seçilmiş, uluslararası müsabakalarda Türkiye’yi temsil etmiş ise bunu belgeleyen milli sporcu öğrencilerine kayıt oldukları eğitim – öğretim yılına ilişkin ücretin %50’si oranında burs verilir.

-Teşvik İndirimleri

Üniversitemizde Kardeş İndirimi, Tercih İndirimi, Peşin Ödeme İndirimi ve Yöre İndirimi uygulanmakta olup, her yıl değişiklik göstermektedir.

-Yöre Bursu

İstanbul İli Arnavutköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt ve Silivri İlçeleri, Tekirdağ İli ve tüm ilçeleri, Kırklareli İli ve tüm ilçeleri, Edirne İli ve tüm ilçelerinde ikamet eden ve üniversitemizin ücretli önlisans programlarına (Ağız ve Diş Sağlığı, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım programları hariç) ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilere %25 oranında burs verilir.

5. Hangi şartlarda burs kesilir?

- Disiplin cezası almış olmak,

- Burs, öngörülen eğitim süresini kapsar. 2 yıllık meslek yüksekokulunda 2 yıl, 4 yıllık fakülte ve bölümlerde 4 yıldır. 

6. %25 tercih indiriminde yararlanmak için ilk 5 tercihin tamamına da mı sizin üniversitenizi yazmam gerekmekte?

İlk 5 tercihten herhangi bir sıraya bizi yazıp ücretli olarak kazandığınız takdirde %25 tercih indirimi yapılır. (Önlisans programlarında)

7. Burslar birleştirilir mi?

Burslar birleştirilmez. En yüksek burs oranı geçerli olur.

8.Staj yerlerini öğrenci kendi mi buluyor?

Öğrenciler zorunlu stajlarını kendileri bulmaktadır. Bulamadıkları takdirde bölüm hocaları staj konusunda kendilerine destek olmaktadır. Uygulama hastanelerimizde staj yapma olanağı tanımaktadırlar.

9. Ödeme koşulları nelerdir?

Peşin ödemelerde %5 indirim yapılmaktadır.

Taksitle ödeme imkanı da vardır. Taksitli ödemelerde %15 peşin alındıktan sonra kalanına 9 taksit yapılmaktadır. Taksitlendirme yapılacak olan bankalar kayıt zamanı belli olacaktır.

10.Üniversitenin servis imkânı var mıdır?

Üniversitemizin servis imkânı bulunmaktadır. Servislerimizin güzergâhları kayıt zamanı oluşturulacak talepler doğrultusunda belirlenmektedir.

11. Ön lisans programlarını 150 puan barajını geçmeden tercih edebiliyor muyuz?

Tercih yapabilmek için 150 puan barajını geçmek gerekmektedir.

İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ

2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI İLE ÖN LİSANS VE LİSANS
YATAY GEÇİŞ BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME TAKVİMİ

 

Başvuru Tarihi

Değerlendirme Tarihi

Kesin Kayıt Tarihi

Yedek Kayıt Tarihi

Başlangıç

Bitiş

Başlangıç

Bitiş

Sonuç İlan Tarihi

Başlangıç

Bitiş

Başlangıç

Bitiş

01.08.2017

15.08.2017

16.08.2017

21.08.2017

24.08.2017

25.08.2017

28.08.2017

29.08.2017

29.08.2017

 

 

 

 

 

 

BAŞVURU YERİ

(ÖN LİSANS VE LİSANS PROGRAMLARI)

 

 

İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ

ÖĞRENCİ İŞLERİ OFİSİ

Silivri Mehmet Balcı Kampüsü

Yeni Mahalle Mehmet Silivrili Caddesi No:38 Silivri/İSTANBUL

(0212) 866 01 01

 

 

 

 

GEREKLİ BELGELER

1) Başvuru formu ile bir adet fotoğraf.

2) Nüfus cüzdan fotokopisi.

3) Halen kayıtlı öğrenci olduğuna dair belge (son üç ay içerisinde alınmış).

4) Herhangi bir disiplin cezası almadığını gösterir belge.

5) Üniversiteye girdiği yıla ait merkezi yerleştirme puanını gösterir belge.

6) Not belgesi (Transkript) : Başvuran öğrencilerin ayrılacağı kurumdan alacağı, izlediği bütün dersleri,
bu derslerden aldığı notları ve genel not ortalamasını gösteren onaylanmış orijinal resmi belge.

7) Öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumundaki diploma programına ait ders içeriklerini gösterir belge.

 

NOT: İlk ve Acil Yardım Ön Lisans Programına yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin boy ve kilo
durumlarını belirten sağlık raporu ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

 

Müracaatlar, bütün belgeler tamamlanmış olarak 01 Ağustos-15 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

 

 

MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANI İLE YATAY GEÇİŞ UYGULAMA ESASLARI için Tıklayınız.

Aday Öğrenci Kayıt Formu